Menu główne

ylakuva

Enzymy są istotnym narzędziem w naszych organizmach. Biorą udział we wszystkich funkcjach metabolizmu, np. rozkładają jedzenie na formy łatwiej przyswajalne przez organizm. Enzymy mają wpływ na wszystkie ważne reakcje organizmu takie jak wzrost, trawienie, oddychanie, transport tlenu i dwutlenku węgla, leczenie ran, naprawa tkanek, funkcje serca oraz leczenie chorób. Funkcja enzymatyczna jest oparta na reakcji chemicznej. Enzymy pracują jak klucz w zamku. Jednak tylko właściwy klucz pasuje do zamka i otwiera drzwi oraz jedynie jeśli klucz obraca się we właściwym kierunku. To jest zadanie koenzymów jak na przykład Q10, witamin i minerałów. Nasz organizm potrzebuje ogromnej ilości enzymów. Analogicznie do klucza i zamka, każdy enzym jest bardzo specyficzny i pracuje właściwie tylko w pewnej reakcji chemicznej, pewnej cząsteczce, poziomie pH oraz temperaturze. Niektóre enzymy rozbijają jedzenie na mniejsze cząsteczki, inne odgrywają ważną rolę w funkcjach oddychania, reprodukcji komórek, działaniu wzroku itd. W odróżnieniu od bakterii kwasu mlekowego, które namnażają się samodzielnie, jeden enzym jest zdolny do tworzenia jednej reakcji chemicznej. Po tym staje się bezużyteczny i potrzebny jest nowy enzym. Ludzki organizm potrzebuje około 40 litrów enzymów dziennie.

 

SKĄD POZYSKUJEMY ENZYMY?

Enzymy znajdują się we wszystkich żywych stworzeniach i organizmach: roślinach, zwierzętach, mikroorganizmach, grzybach i bakteriach. Głównym źródłem enzymów są świeże owoce, warzywa i zboża. Powinniśmy uzyskiwać większość enzymów z tych źródeł dietetycznych. Najważniejszymi wytwórcami ludzkich enzymów jest ślina, wątroba, trzustka i flora okrężnicy. Enzymy nie mnożą się w organizmie, więc narządy muszą wytwarzać nowe w sposób ciągły. Około połowa enzymów znajduje się w ślinie. Najważniejszymi są amylazy, które rozkładają skrobię na cukier. Kiedy żujesz kawałek chleba, zauważysz, że staje się słodszy podczas żucia. Żuj pokarm co najmniej siedem razy, zanim przełkniesz, tak aby rozpad żywności rozpoczął się sprawnie już w ustach. Zdrowa ludzka flora jelitowa zawiera 10E14 bakterii, które w rzeczywistości są fabrykami enzymów. Bakterie produkują około 25% wszystkich enzymów. Bakterie kwasu mlekowego produkują laktazę, która rozkłada cukier mleczny, proteazę rozkładającą białka i lipazę, która rozkłada tłuszcze. Trzustka jest również ważnym producentem enzymów. Najważniejszymi enzymami trzustkowymi są laktaza, fitaza, proteaza i lipaza. Jeśli trzustka nie pracuje efektywnie, flora jelitowa musi zastąpić produkcję enzymu. W przypadku uszkodzenia trzustki i flory jelitowej jesteśmy narażeni na choroby i alergie, a sytuacja ulegnie pogorszeniu tylko wtedy, gdy aktywność enzymatyczna nie zostanie przywrócona do normalnego poziomu. Starzenie się osłabia również funkcje trzustkowe, zaburza florę jelitową i miliardy enzymów powoli zanikają. Jeśli nie będziemy leczyć niedoboru enzymów przez jedzenie zdrowej żywności, spirala będzie się nakręcała aż do śmierci.

 

ENZYMY I ODŻYWIANIE

Po złapaniu antylopy lew najpierw zjada organy wewnętrzne w celu uzyskania maksymalnej ilości witamin i enzymów. Kiedy kot bawi się godzinami z myszą, enzymy wydzielane w jego ślinie pomogą mu strawić zdobycz. Ranne zwierzę wylizuje rany przez kilka godzin, ponieważ enzymy w ślinie łagodzą ból i pomagają w gojeniu ran. Zwierzęta intuicyjnie wiedzą o tych faktach. Dieta śródziemnomorska wraz z azjatycką uważana jest za najzdrowszą na świecie. Tam żywienie składa się głównie z warzyw. Szczególnie surowe lub lekko gotowane warzywa zawierają dużo enzymów, jest to jeden z sekretów długiego i zdrowego życia. Dieta nadmiernie uprzemysłowionych krajów zachodnich, bogata w białka zwierzęce, jest jedną z najbardziej niezdrowych. Często organizm pozbawiony enzymu czuje się senny po ciężkim steku. Można tego uniknąć poprzez zjedzenie dobrej sałatki przed stekiem, ponieważ enzymy zawarte w sałatce pomogą trawić wielką ilość tłuszczu i białka mięsa. Skandynawowie często dostają niestrawności od jedzenia białego chleba w domu, ale w czasie podróży na południe nie mają tego problemu. Dzieje się tak, ponieważ pszenica jest wystawiona na działanie słońca przez dłuższy okres, jest traktowana w inny sposób, w związku z czym enzymy w niej zawarte są inne. Również oficjalnym, choć nieco kontrowersyjnym sekretem jest to, że w wielu przypadkach osoby cierpiące na alergie na mleko i nietolerancję laktozy będą miały mniejsze objawy lub zanotują ich brak używając świeżego mleka zamiast pasteryzowanego. To dlatego, że pasteryzacja po prostu niszczy większość enzymów znajdujących się w świeżym mleku. Ogólnie jedzenie w zachodnich krajach jest mocniej przetworzone. Ponieważ pasteryzacja, kuchenka mikrofalowa i chemikalia stosowane w szklarniach niszczą enzymy w żywności, łatwo zrozumieć, jak wiele produktów na rynku jest ubogich w enzymy, a zatem bezużytecznych dla naszego organizmu.

 

ENZYMY SYNTETYCZNE, ENZYMY ROŚLINNE, ENZYMY TRZUSTKOWE

Technicznie rzecz biorąc, enzymy syntetyczne, roślinne i trzustkowe mają tę samą funkcję chemiczną. Różnice w produkcji wpływają jednak na ich funkcje w praktyce. W porównaniu do enzymów naturalnych, enzymy syntetyczne posiadają odmienne, zorientowane na prawo cząsteczki, stąd są one potencjalnie toksyczne. Mogą również wymagać sporo chemikaliów w ich produkcji, włączając metale ciężkie. Ponadto istnieje ryzyko, że enzymy syntetyczne mają zmieszaną lub zmienioną jakość. Dla przykładu enzymy lipazy mogą mieć resztkową aktywność proteazy, a zatem końcowa reakcja w organizmie i jakość finalnego produktu nie może zostać zagwarantowana. Enzymy roślinne pochodzenia naturalnego są lepszym wyborem, jednak proces produkcyjny może osłabić działanie enzymów. Najlepszym i najtańszym źródłem enzymów są naturalne świeże owoce i warzywa. W przypadku, gdy produkcja enzymów w organizmie jest zmniejszona, na przykład w wyniku starzenia się lub niewydolności organów wewnętrznych, możemy szukać pomocy w enzymach pochodzenia ludzkiego. Ludzkie enzymy trzustkowe pochodzą z wątroby lub trzustki i są hodowane w wysoce kontrolowanych warunkach laboratoryjnych w zaprojektowanym procesie fermentacji. To zapewnia dobrze przebadane i 100% skuteczne enzymy do użytku wewnętrznego. Enzymy działają najlepiej zażywane w trakcie jedzenia. Występuje wόwczas odpowiednie środowisko o korzystnym poziomie pH dla działania enzymów, co umożliwia im rozbicie trawionego przez organizm jedzenia. 

Sc. boulardii